çinde kazan Tatar yemek adetleri

Çindeki kazan tatar larının yiyecek ve içecek adetleri

 

 

 

Çin'de yaşayan azınlık milliyetler arasında en az müfusa sahip azınlık milliyetlerden biri olan Tatar milliyetinin nüfusu 5 bin cıvarından Tatar milliyetinden vatandaşların çoğunluğu Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Urumçi ve İning şehirlerinde yaşıyorlar. Diğerleri ise hayvancılıkla uğraşıyorlar. Tatarlar Kazak milliyetiyle aynı yerde yaşadıklarından Kazakça ve Uygurca da konuşabiliyorlar.

   Eskiden beri yemek pişirmeleriyle ünlü olan Tatar kadınlarının yaptığı yiyecek ve içeceklerin çeşidi de çok zengindir. Günlük yiyecekler arasında Nan ve "Qumesi" adlı yiyeceğin dışında pilav, şehriye ve kıymalı pide de vardır. Tatar milliyetine özgü "Gubediai" adlı yemeğin yapılışı şöyle: Temizlenmiş pirinç kuruduktan sonra üzerine tereyağı dökülür. Kuru badem ve üzüm de eklenerek ocak üzerinde kızartılır. Mis kokulu olan bu yemek çok lezzetlidir. Tatar milliyetine özgü diğer bir yemek "Yitberisi" ise kabak, et ve pirinçten yapılan kızartılmış pastadır. "Yitberisi" pastasının derisi gevrek ve içi de yumşaktır.

   Tatarların günlük sofralarında müslümanlar gibi, esas olarak koyun eti bulunur. Bazıları at eti de yer, sigara ve içki içerler. Yemeklerde kullanılan sebzeler arasında patates, domates, kabak ve Çin lahanası da vardır.

   Süt, koyun sütü ve kımız Tatarların yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Milliyete özgü iki içecek olan "Kırsima" balın mayalanmasından ve "Kesıli" ise yabani üzümden yapılıyor.

   Bir Tatar ailesinde büyük, küçük, kadın ve erkek birlikte yemek yerler. Ancak kadınlar ailenin bütün üyelerine yemek dağıtırlar. Tatarlar yemekten önce ellerini yıkarlar ve yemekten sonra da dua ederler. Misafirler de yemek yerken evin hanımına şükranlarını belirtirler.

   Tararlar ilkbahar mevsiminde "Saban" bayramını kutlarlar. Bayram günlerinde güzel manzaralı yerlerde ilginç bir koşu yarışması düzenlenir. Yarışmaya katılanlar hızla koşarken ağızlarındaki kaşığa koyulan yumurtayı düşürmemeye çalışırlar.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !