BELİŞ

 

 

BELİŞ

 

KAZAN TATAR YEMEKLERİ NO: 6

 

 

Milli Yemeklerimizden BELİC

 

İNTERNETTE BELİŞ TARAMASI SONUÇLARI

 

 tatar deyince akla ilk gelen yemektir BELİŞ 

 Kısaca tarif edeyim. Malzemeler: Un   tuz   et   sogan  vb baharatlar

hamur biraz kalın.yufka gibi açılır

darin bir sahana içi kaplanacak gibi serilir

önceden hazırlanan kuşbaşı et soğanla tavada yağda yaterince kavrulur

sahandaki hamurun içine konur

aynı şekildehamurdan kapak yaparak üstüne örtülür.

kapaklayandaki hamur birleştirilir.çorek görüntüsünde olur fırına atıp pişirilir pişinceüstüne yağ.yogur çalınabilir afiyet olsun. Hayrettin YALÇIN

 

not : resimler böğrüdelik köyü sitesinden tarif hilmiye köyü sitesinden alıntıdır

 

 

  aslen bir cesit tatar boregi dir. et ve patatesi birlikte icinde barindirir. oyle biseydirki bu boregi yiyenlerin gozu bir daha sariyer boregi ,pudrali kürt boregi felan gormez..buyuk boy ve kucuk boy olmak uzere ikiye ayrilir. buyuk boy belise halk dilinde herkesin bildigi tatar boregi, kucuk boy olanina ise piruk denilir.piruk etli ve patatesli olur,tek kelime ile lezizdir.peremec ise kıyma ile yapilir..bildigimiz sirke ile cok guzel gider bu peremec denen illet. bu guzide borekleri kaninda tatarlik olan buyukanne ler yapabilir sadece..

 

beliş, iki çeşittir. küçük beliş olan piruk la peremeç in kesinlikle karıştırılmaması gerekir, külliyen farklı besinlerdir bunlar. büyük belişin içinde kıyma değil, et mevcuttur. patatesler ise iri iri doğranır, ayrıca soğan konulmaz. katmerli hamur la yapılmalıdır. küçük beliş, yani piruk ise küçüktür, içinde bol soğan, kıyma ve zar büyüklüğünde doğranmış patates olur. büyüğünün aksine küçük beliş hafif soğuyunca yenmelidir (kişisel tercih tabii), böylece ağırlık yapmaz. kanında tatar lık olan büyükanne ler beliş yapmayı torunlarına öğretmeye çabalasa da, bu iş maharet ister, kolay değildir (denedim, ordan biliyorum).

 

tavuklu, kıymalı ve etli cesitleri de bulunan, ünü hızla yayılmakta olan bol kalorili muhteşem yiyecek. pişme sırasında büyük belislerin ortasındaki kücük sapkadan içeri özel bir sıvı dökülerek elde edilir bu müthiş tat...

 

 

 

 

belişler

 

 

Bəleş

Beleşne sıyır, sarıq hem törle qoş itennen, balıqtan, yarmadan, yeşelçelerden (bereņge, kişer, kebeste, qabaq), cilek-cimeşten peşereler. Beleşne biek itep te, tebenek itep te, waq itep te yasıylar. Biek beleş (anı zur beleş dip te yörteler) ğadette şulpalı bula. Yarmalı beleşne tabınğa tabası belen çığaralar. Başta anıņ östen kisep öleşeler, annarı eçene may salıp bolğatalar da eçen qırıye belen töben kisep her keşege salıp çığalar. Tebenek beleşne yuqa beleş diler. Anı öleşlerge bülep keşe sayın telinkege quyalar.

Şulpalı it beleşe

Şulpalı beleşne ğadette töçe qamırdan yasıylar. eçe qamırdan şulpası ağırğa mömkin. Tabaqqa beraz su salıp yomırqa sıtalar, toz sibeler, qaymaq yeise may östep tuğlıylar. İlegen on salıp yomşağraq qına qamır basalar. Qamırnıņ dürtten ber öleşen qaldırıp zurraq kisegen quna taqtasında 4-5 mm qalınlığında tügereklep ceyeler. Tabağa salğaç qamır qul kiņlegende tabadan artıp torırğa tieş. Maylağan tabağa ceyep salğaç qamırnı taba qırıyına tiep özelmesen öçen taba tiresen tastımalğa urarğa mömkin. Beleşke digen sıyır yeki sarıq itep yaxşılap yuıp söyeklerennen ayıralar hem itne de, bereņgene de çiklewek qader turap berge qatnaştıralar. Toz, borıç sibeler, may salalar hem yaxşılap bolğatalar. Şulpalı beleşke qadette lavr yafrağı salmıylar. Telegen keşe 1-2 yafraq salırğa da mömkin. Yafraqnı qaynatıp suın ğına da salalar. ezer beleş eçen tabağa ceygen qamırğa öyep salalar da qamırnıņ qırıyen küterep böreler. Şunnan soņ qapqaç öçen qaldırğan qamırnı ceyep beleş östene qaplıylar hem çemetep yabıştıralar. Beleşneņ östene tişek tişep qamırdan böke yasap tığalar. Beleşne yasap betergeç östen maylap miçke quyalar. 1-1,5 seğatten soņ beleşne miçten alalar, bökesen açıp aldan ezerlegen it şulpası salalar, annarı bökesen yabıp kire miçke quyalar. 30-40 minuttan beleş ezer bula. Beleşne tabınğa çığarır aldınnan eçene tağın qaynar şulpa salalar. Başta östen kisep öleşeler, annarı eçen bülep salalar, qırıyen, iņ axırdan töben kiseler.

urtaça 1 beleşke
1,2 kg töçe qamır
1,5-2 kg söyekle it (söyege şulpa öçen)
2 kg bereņge
200-250 gr may
400-500 gr şulpa
150-200 gr suğan
toz, borıç

beliş, iki çeşittir. küçük beliş olan pirukla peremeçin kesinlikle karıştırılmaması gerekir, külliyen farklı besinlerdir bunlar. büyük belişin içinde kıyma değil, et mevcuttur. patatesler ise iri iri doğranır, ayrıca soğan konulmaz. katmerli hamurla yapılmalıdır. küçük beliş, yani piruk ise küçüktür, içinde bol soğan, kıyma ve zar büyüklüğünde doğranmış patates olur. büyüğünün aksine küçük beliş hafif soğuyunca yenmelidir (kişisel tercih tabii), böylece ağırlık yapmaz. kanında tatarlık olan büyükanneler beliş yapmayı torunlarına öğretmeye çabalasa da, bu iş maharet ister, kolay değildir (denedim, ordan biliyorum)

.tavuklu, kıymalı ve etli cesitleri de bulunan, ünü hızla yayılmakta olan bol kalorili muhteşem yiyecek. pişme sırasında büyük belislerin ortasındaki kücük sapkadan içeri özel bir sıvı dökülerek elde edilir bu müthiş tat...bu sıvı sirke de olabilir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !